Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Citatul zilei, 5 octombrie
09/10/2017, 01:21 PM
Răspuns: #1
Citatul zilei, 5 octombrie
Cu toții l-am văzut pe noul venit care rămâne treaz pentru o vreme, în mare parte datorită sponsorizării. Apoi, poate că sponsorul bea din nou și cam știi ce se întâmplă de obicei. Lăsat fără sprijin uman, noul membru se apucă și el din nou de băut. Înloc să urmeze programul, el doar a glorificat pe cineva. Bine înțeles că avem nevoie de conducători, dar trebuie să-i considerăm și să îi vedem ca și trimiși ai Puterii Superioare și nu să îi ridicăm în slăvi ca indivizi. Pașii Patru și Zece pot fi subliniați aici: 'Am făcut, fără frică, un inventar moral amănunțit al propriei persoane ....Ne-am continuat inventarul personal si ne-am recunoscut greselile, de indata ce ne-am dat seama de ele' . Acestea reprezintă antidotul perfect pentru auto-otrăvire. "

October 5, 2017

"We've all seen the new member who stays sober for a time, largely through sponsorship. Then maybe the sponsor gets drunk, and you know what usually happens. Left without a human prop, the new member gets drunk, too. He has been glorifying an individual, instead of following the program. "Certainly, we need leaders, but we must regard them as the human agents of the Higher Power and not with undue adulation as individuals. The Fourth and Tenth Steps cannot be too strongly emphasized here, 'Made a searching and fearless moral inventory of ourselves .... Continued to take personal inventory and when we were wrong promptly admitted it.' There is your perfect antidote for halo-poisoning."

AA Co-Founder, Dr. Bob, June 1955
 "The Fundamentals in Retrospect,", Best of the Grapevine, Vol. 2

Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)